Overview
Specification
H527AVN01.0

H527AVN01.0 Basic Information
| Panel Model | H527AVN01.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.3 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| H527AVN01.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Interface: MDDI / MIPI / RGB / CPU |
H527AVN01.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 209 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0405×0.1215 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1215×0.1215 mm (H×V) |
| Weight | 12g (Typ.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 65.61×116.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 68.61×124.68 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.655±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
H527AVN01.0 Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.7% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
H527AVN01.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in NT35516 |
H527AVN01.0 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
H527AVN01.0 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (Typ.)(VDDI/VCI) |
|---|---|
| Panel Power Consumption | 150mW (Typ.) |
