Overview
Specification
HLM6321

HLM6321 Basic Information
| Panel Model | HLM6321 |
|---|---|
| Panel Brand | Hosiden |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.2 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| HLM6321 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HLM6321 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 230g (Typ.) |
| Active Area | 105.57×79.17 mm (H×V) |
| Bezel Area | 112.0×85.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 153×110 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HLM6321 Optical Features
| Display Mode | STN |
|---|---|
| Brightness | 130 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 25 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 200/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
HLM6321 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
HLM6321 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 365V |
| Lamp Current | 5.0mA |
| Lamp Operating Frequency | 30KHz |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HLM6321 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 4.3mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
