Overview
Specification
HSD022F2N6-A00

HSD022F2N6-A00 Basic Information
| Panel Model | HSD022F2N6-A00 |
|---|---|
| Panel Brand | HannStar |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HSD022F2N6-A00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 1 chip |
HSD022F2N6-A00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 34.848×43.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 38.048×50.16 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
HSD022F2N6-A00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 2/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 15.7% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
HSD022F2N6-A00 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest ILI9225B |
|---|
HSD022F2N6-A00 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
