Overview
Specification
HSD024B3N4-A10

HSD024B3N4-A10 Basic Information
| Panel Model | HSD024B3N4-A10 |
|---|---|
| Panel Brand | HannStar |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HSD024B3N4-A10 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 1/4 cut |
HSD024B3N4-A10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×153 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.58×56.96 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
HSD024B3N4-A10 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 14.4% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
HSD024B3N4-A10 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest HX8347-G |
|---|
HSD024B3N4-A10 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
