Overview
Specification
HSD040F7N1-A02

HSD040F7N1-A02 Basic Information
| Panel Model | HSD040F7N1-A02 |
|---|---|
| Panel Brand | HannStar |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HSD040F7N1-A02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 1 chip |
HSD040F7N1-A02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 145 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.058×0.174 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.174×0.174 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 55.68×83.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.68×90.32 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
HSD040F7N1-A02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 16.6% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
HSD040F7N1-A02 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest FT1511, HX8357-B, HX8357-C, ILI9486, R61581 |
|---|
HSD040F7N1-A02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
