Overview
Specification
HSD043I9W2-A10-R00

HSD043I9W2-A10-R00 Basic Information
| Panel Model | HSD043I9W2-A10-R00 |
|---|---|
| Panel Brand | HannStar |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HSD043I9W2-A10-R00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
HSD043I9W2-A10-R00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
HSD043I9W2-A10-R00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 3/7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
HSD043I9W2-A10-R00 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
HSD043I9W2-A10-R00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
HSD043I9W2-A10-R00 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
