Overview
Specification
HSD070I651-C01

HSD070I651-C01 Basic Information
| Panel Model | HSD070I651-C01 |
|---|---|
| Panel Brand | HannStar |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HSD070I651-C01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | Compatible with NTSC & PAL system, FPC length: 41.29mm, have ground cable on frame |
HSD070I651-C01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Weight | 160/170g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.4×89.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5/5.8 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
HSD070I651-C01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
HSD070I651-C01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 3.32W (Typ.) |
