Overview
Specification
HT07W31
HT07W31 Basic Information
| Panel Model | HT07W31 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE HYDIS |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT07W31 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
HT07W31 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Weight | 180g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Bezel Area | 157.28×89.78 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.79 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HT07W31 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.20 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
HT07W31 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
HT07W31 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | L shape |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 450/500V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 6.5/7.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1100/1400V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HT07W31 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Interface Type | FPC |
