Overview
Specification
HT101HD1-100

HT101HD1-100 Basic Information
| Panel Model | HT101HD1-100 |
|---|---|
| Panel Brand | HYDIS |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT101HD1-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HT101HD1-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05425×0.16275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.16275×0.16275 mm (H×V) |
| Weight | 190g (Max.) |
| Active Area | 222.317×124.992 mm (H×V) |
| Bezel Area | 225.7×128.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×143 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.9±0.3 mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HT101HD1-100 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 30/30/10/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.59/1.41 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
HT101HD1-100 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.27W (Typ.) |
HT101HD1-100 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 16/17V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 19/20.9mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.82/2.13W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 2.17/2.54W (Typ./Max.) |
HT101HD1-100 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 330mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 1.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-040E-02, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
