Overview
Specification
HT101WSB-201

HT101WSB-201 Basic Information
| Panel Model | HT101WSB-201 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT101WSB-201 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HT101WSB-201 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2088 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2088 mm (H×V) |
| Active Area | 222.72×125.28 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
HT101WSB-201 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
HT101WSB-201 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
HT101WSB-201 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
HT101WSB-201 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
