Overview
Specification
HT14X11-103
HT14X11-103 Basic Information
| Panel Model | HT14X11-103 |
|---|---|
| Panel Brand | HYUNDAI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT14X11-103 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HT14X11-103 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.093×0.279 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.279×0.279 mm (H×V) |
| Weight | 630g (Typ.) |
| Active Area | 285.696×214.272 mm (H×V) |
| Bezel Area | 289.7×218.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 300.5×227 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Typ.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HT14X11-103 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40/40 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/35 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.321; Wy:0.345 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
HT14X11-103 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.5W (Typ.) |
HT14X11-103 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 680V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/4.5/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 755/1070V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HT14X11-103 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 410mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 1.4W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-SEB20P-HF, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
