Overview
Specification
HT170EX1-600

HT170EX1-600 Basic Information
| Panel Model | HT170EX1-600 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT170EX1-600 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HT170EX1-600 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 1.55Kgs (Max.) |
| Active Area | 337.92×270.336 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 354.9×290.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
HT170EX1-600 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M () |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
HT170EX1-600 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
HT170EX1-600 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Driver Board | No |
