Overview
Specification
HT260WX2-101

HT260WX2-101 Basic Information
| Panel Model | HT260WX2-101 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,26.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT260WX2-101 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HT260WX2-101 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 60 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1405×0.4215 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4215×0.4215 mm (H×V) |
| Weight | 830g |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 575.769×323.712 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 592×339.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HT260WX2-101 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 80/80/80/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 7.05% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
HT260WX2-101 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
HT260WX2-101 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
HT260WX2-101 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 160/280mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.92/3.8W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30B-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
