Overview
Specification
IAQX10M

IAQX10M Basic Information
| Panel Model | IAQX10M |
|---|---|
| Panel Brand | IDTech |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 2048×1536 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| IAQX10M Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
IAQX10M Mechanical Features
| Dot Resolution | 2048(RGB)×1536 (QXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 171 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0495×0.1485 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1485×0.1485 mm (H×V) |
| Weight | 1.06/1.10Kgs (Typ./Max.) |
| Active Area | 304.1×228.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 307.8×231.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 326×244.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0/13.3 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
IAQX10M Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
IAQX10M Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 12.7W (Typ.) |
IAQX10M Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 620V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/7.0/7.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1500V (Min.)(Ta=0℃) |
| Lamps Power Consumption | 8.6/9.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
IAQX10M Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.24A (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 4.1/5.2W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30S-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
