Overview
Specification
IAWS64C

IAWS64C Basic Information
| Panel Model | IAWS64C |
|---|---|
| Panel Brand | IDTech |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 1680×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| IAWS64C Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
IAWS64C Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×1050 (WSXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.086×0.258 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.258×0.258 mm (H×V) |
| Weight | 3.25/3.40 kg (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H), Antireflection |
| Active Area | 433.44×270.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 486.2×307 mm (H×V) |
| Outline Depth | 17.8/18.3 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
IAWS64C Optical Features
| Display Mode | DD-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 13/13 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
IAWS64C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 37.1W (Typ.) |
IAWS64C Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 860V(Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 35/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1350/1650V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 32/34W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
IAWS64C Signal Interface
| Signal Category | TMDS |
|---|---|
| Signal Class | Single Link TMDS |
| Input Voltage for Panel | 18.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 430mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 5.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XL20S-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
