Overview
Specification
ITQX21

ITQX21 Basic Information
| Panel Model | ITQX21 |
|---|---|
| Panel Brand | IDTech |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.8 inch, 2048×1536 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ITQX21 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ITQX21 Mechanical Features
| Dot Resolution | 2048(LCR)×1536 (QXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | LCR Vertical Stripe |
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.069×0.207 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.207×0.207 mm (H×V) |
| Weight | 2.30Kgs (Typ.) |
| Active Area | 423.9×318 mm (H×V) |
| Bezel Area | 427.9×322.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 457×350 mm (H×V) |
| Outline Depth | 45.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ITQX21 Optical Features
| Display Mode | DD-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 800 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Grayscale (8-bit) |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.294; Wy:0.309 |
| Sunlight Readable | Y |
ITQX21 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 64W (Max.) |
ITQX21 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 44/48W (Typ./Max.) |
ITQX21 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2/1.4A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 14.4/16.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-TWE31P-VF, Pitch:1.25 mm, Pin:31 pins |
