Overview
Specification
ITSX95H

ITSX95H Basic Information
| Panel Model | ITSX95H |
|---|---|
| Panel Brand | IDTech |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1400×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ITSX95H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ITSX95H Mechanical Features
| Dot Resolution | 1400(RGB)×1050 (SXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 625/660g (Typ./Max.) |
| Active Area | 304.5×228.375 mm (H×V) |
| Bezel Area | 307.5×231.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 317.3×242 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.5/10.8 (Typ./Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ITSX95H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/15/30 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
ITSX95H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 7.0W (Typ.) |
ITSX95H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 5.2/5.8W (Typ./Max.) |
ITSX95H Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 545/890 (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.8/3.2W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30S-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
