Overview
Specification
ITXQX20
ITXQX20 Basic Information
| Panel Model | ITXQX20 |
|---|---|
| Panel Brand | IBM |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.8 inch, 2048×1536 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ITXQX20 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ITXQX20 Mechanical Features
| Dot Resolution | 2048(RGB)×1536 (QXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.069×0.207 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.207×0.207 mm (H×V) |
| Active Area | 423.9×318 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ITXQX20 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 235 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 50 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
ITXQX20 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
ITXQX20 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
