Overview
Specification
K3245H-FR

K3245H-FR Basic Information
| Panel Model | K3245H-FR |
|---|---|
| Panel Brand | CITIZEN |
| Descrition | CSTN-LCD ,2.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| K3245H-FR Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
K3245H-FR Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.06×0.18 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.18×0.18 mm (H×V) |
| Weight | 17g (Typ.) |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 57.59×43.19 mm (H×V) |
| Bezel Area | 59.5×45.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 71.3×57.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
K3245H-FR Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 370/220 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/35/40 (Typ.)(CR≥1.5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | Y |
K3245H-FR Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
K3245H-FR Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
K3245H-FR Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.4/2.5mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12-20S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:20 pins |
