Overview
Specification
KCS077VG2EA-G22

KCS077VG2EA-G22 Basic Information
| Panel Model | KCS077VG2EA-G22 |
|---|---|
| Panel Brand | Kyocera |
| Descrition | CSTN-LCD ,7.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| KCS077VG2EA-G22 Price | Request Price & Lead Time |
KCS077VG2EA-G22 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 103 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.082×0.246 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.246×0.246 mm (H×V) |
| Active Area | 157.42×118.06 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
KCS077VG2EA-G22 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Color () |
| Sunlight Readable | N |
KCS077VG2EA-G22 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
KCS077VG2EA-G22 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Interface Type | Connector |
