Overview
Specification
L4F00242T03

L4F00242T03 Basic Information
| Panel Model | L4F00242T03 |
|---|---|
| Panel Brand | Epson |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| L4F00242T03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
L4F00242T03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 286 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0295×0.0885 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0885×0.0885 mm (H×V) |
| Weight | 23.4g |
| Surface | Clear, Hard coating (2H) |
| Active Area | 42.5×56.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 49.5×70.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.56 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
L4F00242T03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 280 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Response Time | 14/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
L4F00242T03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
L4F00242T03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 5.0/7.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
L4F00242T03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDD/VDDI) |
| Input Current for Panel | 2.1/21.0mA (Typ.)(IDDI/IDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDDI; 0.7VDDI≤VIH≤VDDI |
