Overview
Specification
L4S00242P00

L4S00242P00 Basic Information
| Panel Model | L4S00242P00 |
|---|---|
| Panel Brand | Epson |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| L4S00242P00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
L4S00242P00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 287 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0295×0.0885 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0885×0.0885 mm (H×V) |
| Weight | 23.4g |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 42.48×56.64 mm (H×V) |
| Bezel Area | 44.48×58.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 49.5×70.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.56±0.25 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive, Film / Glass) |
L4S00242P00 Optical Features
| Display Mode | Vistarich, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 280 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K (6-bit) |
| Response Time | 18/13 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
L4S00242P00 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
L4S00242P00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | TBD |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
L4S00242P00 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDI/VDD) |
| Input Current for Panel | 2.1/21.0mA (Typ.)(IDDI/IDD) |
| Interface Type | FPC |
