Overview
Specification
L5P90392P00

L5P90392P00 Basic Information
| Panel Model | L5P90392P00 |
|---|---|
| Panel Brand | Epson |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 240×260 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| L5P90392P00 Price | Request Price & Lead Time |
L5P90392P00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×260 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05275×0.154 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.15825×0.154 mm (H×V) |
| Active Area | 37.98×40.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 41.38×46.705 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.145±0.11 mm |
| Touch Panel | Without |
L5P90392P00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 8.15% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
L5P90392P00 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest NT39122 |
|---|
L5P90392P00 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
