Overview
Specification
L5S30598P00

L5S30598P00 Basic Information
| Panel Model | L5S30598P00 |
|---|---|
| Panel Brand | Epson |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| L5S30598P00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
L5S30598P00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0655×0.1715 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1965×0.1715 mm (H×V) |
| Weight | 185g |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 157.2×82.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 158.9×83.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 168×93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.1±0.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
L5S30598P00 Optical Features
| Display Mode | Vistarich, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 370 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
L5S30598P00 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
L5S30598P00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 550V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.5mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/100KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1150V (Max.)(Ta=+25/-30℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.6W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
L5S30598P00 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/12.0/24.0/-12.0V (Typ.)(VDD1/VDD2/VGH/VGL) |
| Interface Type | FPC |
