Overview
Specification
L5S30878P01

L5S30878P01 Basic Information
| Panel Model | L5S30878P01 |
|---|---|
| Panel Brand | Epson |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| L5S30878P01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
L5S30878P01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0545×0.1635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1635×0.1635 mm (H×V) |
| Weight | 17g |
| Active Area | 39.24×65.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 40.44×66.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 45.15×76.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.62/4.32 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
L5S30878P01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 37% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.67 (Typ./Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 5/7% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
L5S30878P01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
L5S30878P01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 9.6/10.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
L5S30878P01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDD/VDDI) |
| Input Current for Panel | 11.5/1.4mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDI; 0.8VDDI≤VIH≤VDDI |
| Interface Type | FPC |
