Overview
Specification
LA050WQ2-SD01

LA050WQ2-SD01 Basic Information
| Panel Model | LA050WQ2-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 480×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LA050WQ2-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LA050WQ2 (SD)(01) |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| Vibration Resistance | 10.0G (98 m/s²) |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LA050WQ2-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×240 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 108 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.090×0.270 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.270×0.270 mm (H×V) |
| Weight | 140/145g (Typ./Max.) |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 114.4×67.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 124.78×80 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.16/11.41 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LA050WQ2-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.318; Wy:0.318 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LA050WQ2-SD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 2.02W (Typ.) |
LA050WQ2-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 12.4±0.8V |
| Lamp Current | 80/85mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.98/2.38W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LA050WQ2-SD01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 12.0/16.0mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 39.6/52.8mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 2.7V≤VIH≤3.5V |
| Interface Type | FPC |
