Overview
Specification
LA060N01-SD01

LA060N01-SD01 Basic Information
| Panel Model | LA060N01-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.0 inch, 720×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LA060N01-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LA060N01 (SD)(01) |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Vibration Resistance | 3.0G (29.4 m/s²) |
LA060N01-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×272 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 8:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 155g (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 44%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 142.56×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 145.6×56.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164×70 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.9 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting Pole (4 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LA060N01-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.311; Wy:0.338 |
| Sunlight Readable | N |
LA060N01-SD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LA060N01-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 440±130mA |
LA060N01-SD01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 153±46mA |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | IRISO - IMSA-9617S-40Y922, Pitch:1.0 mm, Pin:40 pins |
