Overview
Specification
LA070WV1-TD05

LA070WV1-TD05 Basic Information
| Panel Model | LA070WV1-TD05 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LA070WV1-TD05 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LA070WV1 (TD)(05) |
LA070WV1-TD05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0651×0.1716 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1953×0.1716 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 156.24×82.368 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LA070WV1-TD05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.315 |
| White Variation | 1.11/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LA070WV1-TD05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LA070WV1-TD05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LA070WV1-TD05 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
