Overview
Specification
LA080WV3-SD01

LA080WV3-SD01 Basic Information
| Panel Model | LA080WV3-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LA080WV3-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LA080WV3 (SD)(01) |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LA080WV3-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0736×0.2070 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2208×0.2070 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 176.64×99.36 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LA080WV3-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LA080WV3-SD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LA080WV3-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LA080WV3-SD01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
