Overview
Specification
LA092WV1-SD01

LA092WV1-SD01 Basic Information
| Panel Model | LA092WV1-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.2 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LA092WV1-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LA092WV1 (SD)(01) |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Vibration Resistance | 3.0G (29.4 m/s²) |
LA092WV1-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 101 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.085×0.239 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.255×0.239 mm (H×V) |
| Active Area | 204×114.72 mm (H×V) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LA092WV1-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12/13 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LA092WV1-SD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LA092WV1-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
LA092WV1-SD01 Signal Interface
| Interface Type | FPC |
|---|
