Overview
Specification
LAM055A132A

LAM055A132A Basic Information
| Panel Model | LAM055A132A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.5 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LAM055A132A Price | Request Price & Lead Time |
LAM055A132A Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 268 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0315×0.0945 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0945×0.0945 mm (H×V) |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 71.24×130.91 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.6 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LAM055A132A Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LAM055A132A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LAM055A132A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LAM055A132A Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.5/-5.5V (Typ.)(IOVDD/AVDD+/AVDD-) |
| Input Current for Panel | 33.7/13.7/11.2mA (Typ.)(IOIDD/AIDD+/AIDD-) |
| Interface Type | Connector |
