Overview
Specification
LAM170M023A

LAM170M023A Basic Information
| Panel Model | LAM170M023A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LAM170M023A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LAM170M023A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 1.60Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 337.92×270.336 mm (H×V) |
| Bezel Area | 341.5×274.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 368×306 mm (H×V) |
| Outline Depth | 20.4 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on reft, riht bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LAM170M023A Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 74% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.300 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LAM170M023A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LAM170M023A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3 strings |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 1.0/1.44A (Typ./Max.) |
LAM170M023A Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 610/750mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | HRS - MDF76GW-30S-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
