Overview
Specification
LB040Q02-TD05

LB040Q02-TD05 Basic Information
| Panel Model | LB040Q02-TD05 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LB040Q02-TD05 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LB040Q02 (TD)(05) |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LB040Q02-TD05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.085×0.255 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Weight | 110/120g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 81.6×61.2 mm (H×V) |
| Bezel Area | 85.4×65.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 98.4×78 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.4±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs; on bracket) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LB040Q02-TD05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.20/1.40 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LB040Q02-TD05 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (180°) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LB040Q02-TD05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | L shape |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 390±20V |
| Lamp Current | 3.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 35/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 980/1260V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.34/2.57W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LB040Q02-TD05 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS/TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 160/195mA (Typ./Max.)(ICC) |
| Panel Power Consumption | 0.65W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - F100-S40B-C25, Pitch:1.0 mm, Pin:40 pins |
