Overview
Specification
LB070WQ5-TD02

LB070WQ5-TD02 Basic Information
| Panel Model | LB070WQ5-TD02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LB070WQ5-TD02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LB070WQ5 (TD)(02) |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LB070WQ5-TD02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×240 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 77 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1083×0.3450 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3169×0.3450 mm (H×V) |
| Active Area | 155.952×82.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LB070WQ5-TD02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LB070WQ5-TD02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LB070WQ5-TD02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
