Overview
Specification
LB104V03-TD01

LB104V03-TD01 Basic Information
| Panel Model | LB104V03-TD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LB104V03-TD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LB104V03 (TD)(01) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LB104V03-TD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 490g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.6×163.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 236×180 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.0/10.5 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LB104V03-TD01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.295; Wy:0.325 |
| White Variation | 1.25/1.45 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LB104V03-TD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 6.3W (Typ.) |
LB104V03-TD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp Voltage | 455/485/625V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 2.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/55/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 750/940V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 5.8/6.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
LB104V03-TD01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 175/200mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.58/0.66W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | HRS - KN10G-30S-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
