Overview
Specification
LC200WXN-SCA1

LC200WXN-SCA1 Basic Information
| Panel Model | LC200WXN-SCA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC200WXN-SCA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC200WXN (SC)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC200WXN-SCA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1065×0.3195 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3195×0.3195 mm (H×V) |
| Weight | 2.40/2.60Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 13%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 436.437×245.376 mm (H×V) |
| Bezel Area | 440.6×249.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 472×275 mm (H×V) |
| Outline Depth | 41.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC200WXN-SCA1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 7/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.279; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC200WXN-SCA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 37.58W (Typ.) |
LC200WXN-SCA1 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EEFL |
| Lamp Amount | 8 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 35.0/41.0W (Typ./Max.) |
LC200WXN-SCA1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 215/280mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 2.58/3.36W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
