Overview
Specification
LC230W01-A2

LC230W01-A2 Basic Information
| Panel Model | LC230W01-A2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.0 inch, 1280×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC230W01-A2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC230W01 (A2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC230W01-A2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 64 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1305×0.3915 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3915×0.3915 mm (H×V) |
| Weight | 2.70Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 501.12×300.67 mm (H×V) |
| Bezel Area | 506.0×305.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 528×326 mm (H×V) |
| Outline Depth | 34.5±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC230W01-A2 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 13/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.289; Wy:0.304 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC230W01-A2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 67.5W (Typ.) |
LC230W01-A2 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 12 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 65.0W (Max.) |
LC230W01-A2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 210mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 2.52W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF14H-20P-1.25H, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
