Overview
Specification
LC260WX2-SL03

LC260WX2-SL03 Basic Information
| Panel Model | LC260WX2-SL03 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,26.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC260WX2-SL03 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC260WX2 (SL)(03) |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 50 °C |
LC260WX2-SL03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 60 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1405×0.4215 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4215×0.4215 mm (H×V) |
| Weight | 5.00/5.20Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 575.769×323.712 mm (H×V) |
| Bezel Area | 580.8×328.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 626×373 mm (H×V) |
| Outline Depth | 44.1 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes; Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC260WX2-SL03 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 8/9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.275; Wy:0.279 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC260WX2-SL03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 71.6W (Typ.) |
LC260WX2-SL03 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EEFL |
| Lamp Amount | 18 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 67.2/76.8W (Typ./Max.) |
LC260WX2-SL03 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 365/475mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.4/5.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
