Overview
Specification
LC260WX2-SLB5

LC260WX2-SLB5 Basic Information
| Panel Model | LC260WX2-SLB5 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,26.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC260WX2-SLB5 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC260WX2 (SL)(B5) |
LC260WX2-SLB5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 60 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1405×0.4215 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4215×0.4215 mm (H×V) |
| Active Area | 575.769×323.712 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC260WX2-SLB5 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
