Overview
Specification
LC320EXN-FEP1

LC320EXN-FEP1 Basic Information
| Panel Model | LC320EXN-FEP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC320EXN-FEP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC320EXN (FE)(P1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Surface Luminance, white 3D: 130 cd/m² |
LC320EXN-FEP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366×768(RGB) (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.51075×0.17025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.51075×0.51075 mm (H×V) |
| Weight | 5.10/5.40Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 697.685×392.256 mm (H×V) |
| Bezel Area | 703.6×399.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 721.4×426 mm (H×V) |
| Outline Depth | 20.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC320EXN-FEP1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.279; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.3 (Max.)(5 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LC320EXN-FEP1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 32.5W (Typ.) |
LC320EXN-FEP1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 28.4/30.2W (Typ./Max.) |
LC320EXN-FEP1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 340/442mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.1/5.3W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - KDF71G-30S-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
