Overview
Specification
LC370WX1-SL04

LC370WX1-SL04 Basic Information
| Panel Model | LC370WX1-SL04 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC370WX1-SL04 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC370WX1 (SL04) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 50 °C |
| Remarks | DCR + ODC |
LC370WX1-SL04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 42 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.200×0.600 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.600×0.600 mm (H×V) |
| Weight | 10.5/11.0Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 819.6×460.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 828.6×469.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 877×516.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 55.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC370WX1-SL04 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 9 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.272; Wy:0.278 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC370WX1-SL04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 124.8W (Typ.) |
LC370WX1-SL04 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EEFL |
| Lamp Amount | 20 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 120/132W (Typ./Max.) |
LC370WX1-SL04 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 400/500mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.8/6.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
