Overview
Specification
LC420W02-SL01

LC420W02-SL01 Basic Information
| Panel Model | LC420W02-SL01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,42 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC420W02-SL01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC420W02 (SL01) |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 50 °C |
LC420W02-SL01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 37 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.227×0.681 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.681×0.681 mm (H×V) |
| Weight | 11.8Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 930.25×523.01 mm (H×V) |
| Bezel Area | 939.0×531.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1006×610 mm (H×V) |
| Outline Depth | 56.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC420W02-SL01 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 550 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 8/10 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LC420W02-SL01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 165.16W (Typ.) |
LC420W02-SL01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 20 pcs |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Driver Board | 160W (Typ.) |
LC420W02-SL01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.43mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 5.16W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
