Overview
Specification
LC500DUE-VGM1

LC500DUE-VGM1 Basic Information
| Panel Model | LC500DUE-VGM1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,50 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC500DUE-VGM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC500DUE (VG)(M1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC500DUE-VGM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 44 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.19025×0.57075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.57075×0.57075 mm (H×V) |
| Active Area | 1095.84×616.41 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC500DUE-VGM1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LC500DUE-VGM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LC500DUE-VGM1 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|
LC500DUE-VGM1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS |
