Overview
Specification
LC550DUN-PGP1

LC550DUN-PGP1 Basic Information
| Panel Model | LC550DUN-PGP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC550DUN-PGP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC550DUN (PG)(P1) |
LC550DUN-PGP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Weight | 12.9Kgs (Typ.) |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1226×704.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 40.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC550DUN-PGP1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LC550DUN-PGP1 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 81.8W (Typ.) |
|---|
LC550DUN-PGP1 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
