Overview
Specification
LC550EUH-SCA1

LC550EUH-SCA1 Basic Information
| Panel Model | LC550EUH-SCA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC550EUH-SCA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC550EUH (SC)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | backlight LED Quantity: 16S16P |
LC550EUH-SCA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Weight | 21.5/22.5Kg (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 10%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1217.6×688.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1261.6×732.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC550EUH-SCA1 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.06B (8-bit / 8-bit + FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.279; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.35 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC550EUH-SCA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 142.3W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LC550EUH-SCA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 8 strings × 2CN |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 130.2±8.4V |
| Lamp Current | 55±2.75mA |
| Lamps Power Consumption | 114.6±7.4W |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LC550EUH-SCA1 Signal Interface
| Signal Category | Mini LVDS |
|---|---|
| Signal Class | Mini LVDS |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 685/890mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 8.3/10.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - TF06L-60S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:60 pins |
