Overview
Specification
LC550WUL-SBM4

LC550WUL-SBM4 Basic Information
| Panel Model | LC550WUL-SBM4 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC550WUL-SBM4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC550WUL (SB)(M4) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC550WUL-SBM4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC550WUL-SBM4 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M/1.06B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Response Time | 6 (Typ.)(MPRT) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LC550WUL-SBM4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz+120Hz |
|---|
LC550WUL-SBM4 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
