Overview
Specification
LC600CWD-SDP1

LC600CWD-SDP1 Basic Information
| Panel Model | LC600CWD-SDP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 2560×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC600CWD-SDP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC600CWD (SD)(P1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC600CWD-SDP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 2560(RGB)×1080 (CSHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 21:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Surface | Antireflection |
| Outline Depth | 12.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC600CWD-SDP1 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LC600CWD-SDP1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz+120Hz |
|---|
LC600CWD-SDP1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Driver Board | No |
