Overview
Specification
LC600DUF-MGP1

LC600DUF-MGP1 Basic Information
| Panel Model | LC600DUF-MGP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC600DUF-MGP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC600DUF (MG)(P1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Surface Luminance, white 3D: 130 cd/m² |
LC600DUF-MGP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 37 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2287×0.6861 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6861×0.6861 mm (H×V) |
| Weight | 16.4/17.9Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1316.9×740.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1324.3×748.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1350.89×780.54 mm (H×V) |
| Outline Depth | 28.0/38.0 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC600DUF-MGP1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.07B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.283; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LC600DUF-MGP1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 69.18W (Typ.) |
LC600DUF-MGP1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 202V (Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 64.6/75.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LC600DUF-MGP1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 382/497mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.58/5.96W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RXE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
