Overview
Specification
LC600DUK-SEE1

LC600DUK-SEE1 Basic Information
| Panel Model | LC600DUK-SEE1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC600DUK-SEE1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC600DUK (SE)(E1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC600DUK-SEE1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 36 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.229×0.687 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.687×0.687 mm (H×V) |
| Weight | 3.00Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1319.04×741.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1333.8×758.94 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.42 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC600DUK-SEE1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.06B (8-bit + Dithering) |
| Response Time | 8/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LC600DUK-SEE1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LC600DUK-SEE1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LC600DUK-SEE1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 420/546mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.04/6.55W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
