Overview
Specification
LC600EGE-FJM1

LC600EGE-FJM1 Basic Information
| Panel Model | LC600EGE-FJM1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC600EGE-FJM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC600EGE (FJ)(M1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC600EGE-FJM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 74 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.11435x0.34305 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.34305x0.34305 mm (H×V) |
| Weight | 17.1Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 3%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1317.31×740.988 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1323.3×746.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1341.7×768.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC600EGE-FJM1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 390 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.07B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 110% sRGB |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.54 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC600EGE-FJM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 94.5W (Typ.) |
LC600EGE-FJM1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 119.7/130.2/140.7V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 105mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 82.1/88.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LC600EGE-FJM1 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 8 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.7V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.98/1.27A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 12.4/16.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RXE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
